Erasmus Stajları için Kasım başvuruları

Erasmus kapsamındaki yurt dışı stajlar için üniversiteler Kasım ayı içerisinde talep toplama işlemlerini tamamlayacaklar.
2007-2008 Öğrenim Yılından itibaren Hayatboyu Öğrenme Programı (Lifelong Learning Programme 2007-2013) kapsamında Erasmus Öğrenci Hareketliliği faaliyetinin yanında Erasmus Öğrenci Staj Hareketliliği (Yerleştirme) faaliyeti de başlamıştır. Bu faaliyet ile ilgili Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki mutabakat Resmi Gazete’nin 30 Haziran 2007 tarihli sayısında yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bunun ardından da Üniversitelere Erasmus Staj Hareketliliği ile ilgili bütçenin çıkmasını takiben dağılımı yapılarak sürecin resmen başlayacağı Ulusal ajans tarafından 03 Temmuz 2007 tarihinde bildirilmiştir. Buna göre Aralık 2007 – 30 Eylül 2008 tarihleri arasında 3 ay ile 12 ay boyunca Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin üniversite, işletme veya resmi/özel kurumlarında staj hareketliliğine katılmak isteyen öğrencilerinin öngörülen belgeler ile Fakülte, Yüksekokul ve Enstitülere başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanan Staj Hareketliği bilgi portali.

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..