Amerika'da Staj

Yıllardır çabaladınız. Sonunda üniversite diplomasını elinize aldınız. Çok iyi bir okuldan mezun olmuş olabilirsiniz ya da aldığınız eğitimi yeterli görmeyebilirsiniz. Her halükarda karşılaşacağınız ortak bir sorunuz vardır.
O da "nerede çalışacağım" sorusudur. Aklınıza pek çok seçenek gelir. Bazı iş ilanlarına deneyiminizi yeterli görmediğiniz için ürkek ürkek başvurduğunuzu hissedersiniz. Günlerce yanıt beklersiniz. Zaman zaman kafanızın karıştığı olur. Ülke koşullarını çok fazla göz önüne aldığınızdan "Evet şunu yapmak istiyorum" diyemediğinizi fark edersiniz. Daha fazla cephaneye ihtiyaç vardır. Zaman, iyi bir strateji ve doğru taktiklerle saldırıya geçme zamanıdır. 2007’lerin Türkiye’sindeyiz ne de olsa.

Paniklemeyi bırakıp sakince düşünmekte her zaman fayda vardır. Zorluklar kadar mevcut fırsatları da ciddiye almak gerekir.

İş hayatınızdaki başlangıcınız çok önemlidir. Öyle ki zihninizde mesleğinizle ilgili tüm tanımlar şekillenmeye başlayacak, profesyonel hayatın tüm inceliklerini, risklerini deneyimleyecek; belki de koşulları yetersiz bir ortamda atacağınız ilk adımla daha yolun başındayken mesleğinizden soğumaya başlayacaksınız. O halde kolları iyi bir başlangıç için sıvayın!

Günlerce iş aramakla vakit kaybetmek istemiyorsanız, ortanın üzerinde bir İngilizce düzeyine sahipseniz hiç düşünmeden başlangıcı Amerika’daki bir kurumsal firmada yapabilirsiniz. Nasıl mı? Internship (maaşlı staj) programı sayesinde!

Intership ile her yıl binlerce mezun 6–12–18 aylık değişen sürelerde Amerika’da sektörel deneyim kazanıyor. Siz de Amerika’da "intern" (stajyer) statüsünde çalışabilir, üstelik para da kazanabilirsiniz. Gelişmiş bir ülkenin imkânlarından yararlanıp, mesleki ve sosyal açıdan farklı kazanımlar elde edebilirsiniz. Türkiye’ye döndüğünüzde ise kendinize çok daha güvenerek istediğiniz bir firmaya diğer pek çok adaydan bir adım önde başvurabilirsiniz.

Yok, eğer "ben yeni mezun değilim ama yurtdışında da deneyim kazanmak, oradaki işleyişi de görmek istiyorum" diyorsanız hala şansınız var. Konsolosluktan onay alabilirseniz 32 yaşına kadar Internship (maaşlı staj) programına katılabilirsiniz.

Sizin için Internship (maaşlı staj) programının tüm ayrıntılarını bu sayfada topladık. Programa katılan gençlerle birebir görüştük. Neler yaşadıklarını öğrendik. Programın güzel yanları kadar zorluklarını da yazdık. İşte A’dan Z’ye internship programı!

ABD’ye açılan kapı
Internship (Maaşlı Staj)
Intership (maaşlı staj) programıyla Amerika’da maaşlı staj yapabilmeniz için öncelikle lisans ya da ön lisans mezunu olmanız gerekiyor. TOFEL istenmese de orta düzeyde bir İngilizce bilgisine ihtiyaç duyuluyor. Gidenlerin de söylediğine göre Amerika’ya gittikten sonra İngilizceniz zamanla gelişiyor. Zaten programın en önemli özelliği bulunduğunuz süre boyunca iş İngilizcesini ve günlük konuşma dilini bir arada kullanma imkânını bulmanız. Internship’e (maaşlı staj) katılabilmeniz için J1 vizesi almanız gerekiyor. J1 vizesi genellikle devlet,üniversite veya vakıflar tarafından ABD’ye eğitim veya araştırma amaçlı gönderilen öğrenciler için düzenleniyor.

Internship’le (maaşlı staj) ilgili önemli noktalardan biri de staj yapacağınız kurumun önceden belirlenmiş olmasıdır. Bunu, danışman firmanızdan isteyebileceğiniz gibi kendiniz de organize edebilirsiniz. Staj yapacağınız kurumun yapısı, konumu, sosyal olanakları ve çalışma şekli sizin Amerika’da yaşayacağınız günlerin içeriğini belirleyecek. Gitmeden önce staj yapacağınız kurumu iyice araştırıp, size uygunluğuna emin olmalısınız. Bunun için de güçlü bir danışmanlık firmasından yardım almalısınız. Bu noktada "hangi alanlarda staj yapabilirim?" diye soracaksınız. Tabiî ki mezun olduğunuz branşta yapabiliyorsunuz. Ne yazık ki farklı alanlarda staj yapabilmeniz söz konusu değil. En çok tercih edilen alanların başında turizm geliyor. Turizmin yanı sıra; kültür ve sanat, haberleşme, medya ve iletişim, eğitim, sosyal bilimler, kütüphanecilik, danışmanlık ve sosyal servisler, sağlıkla ilgili işler, bilim, mühendislik, mimarlık, matematik ve endüstriyel işler, tarım, ormancılık ve balıkçılık, kamu yönetimi ve hukuk Internship’e (maaşlı staj) en çok yerleştirme yapılan alanlar arasında.

Yeri gelmişken söyleyelim ki; çocuk bakıcılığı, ev temizliği, hizmetçilik veya dadılık gibi evde yapılan işler, yaz kampları işleri, tıbbi işler, insanlar veya hayvanlarla ilgili, psikolojik veya fiziksel tedavi ve tanı koymakla ilgili işler, pilotluk, kaptanlık veya gemilerde ve uçaklardaki diğer personel işleri, öğretmenlik veya eğitim danışmanlığı, geçici veya personel yerleştirme işleri kesinlikle internship (maaşlı staj) dahilinde yapılamıyor.

Gidenlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri konaklama oluyor. Her ne kadar konaklama ilk etapta işveren tarafından sağlansa da programa katılan pek çok internship (maaşlı staj) öğrencisi, gerek ekonomik nedenler gerekse sosyal nedenlerden dolayı konakladığı mekânı değiştirmeyi tercih ediyor.

Internship’te (maaşlı staj) kazandığınız para ile ABD’de rahat bir hayat sürebilirsiniz. Ücretlendirme saat başına göre yapıldığından saatte 7.00 – 12 USD kazanabilirsiniz. Haftalık 40 saat aşımında ‘overtime payment’ kuralı işlediğinden mesai ücreti de alabiliyorsunuz. Unutmayın! Internship (maaşlı staj) ile ABD’de en fazla 18 ay kalabilirsiniz. Bu 18 ayı en verimli bir şekilde geçirebilmeniz için gitmeden önce Türkiye’deki hazırlıklarınızı dikkatlice yapmalısınız.


Internship’le (Maaşlı Staj)
ABD’ye gidenler neler yaşadı

"Las Vegas’da ilk 5 ay yalnızlık çektim"
Marmara Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olan Kerim Baştürk 2005 yılının Haziran ayında EduRehber’e internship (maaşlı staj) başvurusunda bulundu. Las Vegas’a giden Kerim, Nevada’da 1 yıl süreyle staj yaptı. Kerim’in çalıştığı şirket olan Vision Holidays çok hızlı büyüyen bir tur şirketiydi. Şirket Grand Canyon’a uçak ve otobüs turları yapıyordu. Orada ilk 6 ay insan kaynakları bölümünde çalıştıktan sonra hediyelik eşya mağazasına geçen Kerim, duruma göre müdürlerin telefonlarına bakıyor; bazen de diğer bölümlere yardım ediyormuş. Çalıştığı firma aile şirketi olduğu için bazen farklı bölümlerde de çalıştığı oluyormuş.

Las Vegas’taki Türkleri buldu, birlikte ev tuttu
Daha önce Work And Travel programına katılığı için neyle karşılaşacağını az çok bildiğini söyleyen Kerim, buna rağmen Las Vegas’a gittiği ilk 5 ay kimseyi tanımadığından yalnızlık çekmiş. Bu nedenle de ilk başta biraz zorlanmış. İlk önce kalacak yer problemi olmuş. Koca Las Vegas’da Türkleri bulmuş. Sonunda onlarla ev tutup hem konaklama hem de yalnızlık sorununa çözüm bulmuş. Las Vegas büyük bir yer olduğu için kiraların yüksekliğinden yakınan Kerim: "Bayağı bir stres yaşadıktan sonra bir evin içinde bir oda kiraladım, orada Amerikalılar ile beraber kaldım. İlk 5 ay böyle geçti. Kaldığım yer pek güzel bir yer değildi. Daha sonra 2–3 Türk’le tanışıp, doğru düzgün bir eve çıktık. Böylece daha ucuza, daha güzel bir yerde kalma imkânım oldu." diyor. Kerim’in daha sonraki ilk işi ikinci el bir araba almak olmuş. "Orada araba olmayınca bir yere gitmek çok zor. Ben hayatımda Las Vegas’daki kadar berbat bir otobüs sistemi görmedim!" diye yakınan Kerim için asıl rahatlık bundan sonra başlamış. Las Vegas’ın turist şehri olmasından dolayı bol bol otelleri gezmiş. Dünya harikası Gand Canyon’u çok beğenmiş. Bu arada iş yerinden edindiği Amerikan arkadaşlarıyla güzel dostluklar kurmuş. Onlarla hala görüştüğünü anlatan Kerim, şimdilerdeyse askere gitmeye hazırlanıyor.

"İlk 3–4 ay fazla bir sorumluluk vermediler"
Kerim’le aynı sınıftan mezun olan Gürkan da mezuniyetine 3 ay kala EduRehber’e internship (maaşlı staj) başvurusu yapmış. Ekim 2005’te gittiği Texas’ta hediyelik eşya işleriyle uğraşan ve ABD’de şubeleri olan bir firmada asistan manager olarak çalışmış. İlk başta dil sıkıntısı çektiğinden ilk 3–4 ay üzerine fazla bir sorumluluk yüklenmemiş. Daha sonra işi de öğrenince bir rahatlama hissettiğini anlatan Gürkan, Texas’ta önce 1,5 yıl kalmış; ardından işverenin çağırması üzerine dönmüş ve 6 ay daha çalışmış. Gürkan konaklama sorununu orada edindiği çevresinin yardımıyla çözmüş: "Amerika’ya gidene kadar hiç ailemden ayrılmamıştım. Tek başına yaşamayı bilmiyordum. İlk başta işverenim kiralık bir ev bulmuştu benim için. Ondan sonra tabii kendi ayaklarımızın üzerinde durmamız gerektiğinden, bağıntılarımız olmaya başladı. Texas Üniversitesi’ne bağlı bir vâkıfın yurdunda bir Türk arkadaş buldum. Onun vasıtasıyla oraya yerleştim. Ayrı bir odam vardı. Yemeklerimizi Meksikalı bir aşçı yapıyordu. Kaldığım yere ayda 300 USD ödüyordum. Bu rakam aylık gelirime göre beni sarsmayacak bir rakamdı." diyor. Yurttaki arkadaşları çok iyi İngilizce konuştuğundan onlarla da pratik yapma imkânı bulan Gürkan, İngilizcesini oldukça ilerletmiş. Hatta Texas aksanı ile konuşuyor.

"İş hayatında işgüzarları sevmiyorlar"
İş ortamına gelince; ABD’de şubeleri olan hediyelik eşya satışı yapan bir mağazada çalışan Gürkan, yurtdışından gelen malların kontrollerini yapıp, online sisteme girişlerini sağlıyormuş.

Gürkan çalıştığı iş ortamıyla ilgili bize şunları söyledi: "Hakikaten çalışıyorsunuz ama hakkınızı da alıyorsunuz. Benim üzerimde bir kişi vardı. Onlar genel hatlarıyla ne istediklerini yazılı ve sözlü anlatıyorlar. Sen, yorum katmadan ne istediklerini yapıyorsun. Yorum katmanızı istemiyorlar. İşgüzarları sevmiyorlar. İşle ilgili bir önerin varsa bunu üst yöneticine çok rahat söylemeni istiyorlar. ‘Bu benim altımdadır, zaten işi bilmiyor’ diye bakmıyorlar. Orada saat usulü çalışılıyor. Günde ortalama 10 saat çalışıyordum. Ücretlendirme çalışılan saate göre yapıldığı için ayda 1400 – 2300 USD’ ye kadar kazanabiliyorsunuz. Aldığım maaş gayet yeterliydi. Çalışma temposu biraz zordu; ama orada hayat çok rahat, imkânlar çok genişti."

Kaynak:Milliyet gazetesi

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..