"Staj yapmak çay dağıtmak değil"

BSH Ev Aletleri, İTÜ’de bir Ar-Ge merkezi kurdu. Merkeze başvuran öğrenciler arasından seçilen 22 kişi BSH’nin Çerkezköy’deki fabrikalarında 2 ay sürecek staja başladı. Öğrenciler, fabrikada tıpkı birer mühendis gibi çalışıyorlar. Bu Ar-Ge merkezinin ilk olduğunu, asıl amaçlarının Almanya’daki BSH Ar-Ge merkezini Türkiye’ye taşımak olduğunu söyleyen BSH Fırın Fabrikası Direktörü Muharrem Yamaç, Türkiye’de üniversiteler ve sanayi arasındaki kopukluğa dikkat çekiyor.

Ana markaları arasında Bosch ve Siemens’in yer aldığı beyaz eşya şirketi BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret AŞ, 2007 yılı sonunda İTÜ ile işbirliğine giderek, Gümüşsuyu Kampusu’nda ortak bir Ar-Ge merkezi kurdu. BSH’nin Ar-Ge ekibi bu merkezde bir yandan lisansüstü ve doktora öğrencileriyle birlikte ürün geliştirirken, bir yandan da lisans öğrencilerinin tasarım projelerine ve stajlarına yardımcı oluyor. Bu ortak çalışma kapsamında, çeşitli mühendislik bölümlerinden seçilen 22 İTÜ makine, imalat, endüstri ve işletme mühendisliği öğrencisi BSH’nin Çerkezköy’deki fabrikalarında 2 ay sürecek staja başladılar. BSH’nin fabrikalarında birer mühendis gibi çalışan, ürün geliştirme, üretim, işletme gibi birçok farklı alanda proje üreten öğrenciler bitirme tezlerini de fabrikada hazırlayacaklar. Staj projesi BSH’nin işe alım sürecinde de önemli bir kriter oluşturuyor. Üniversite-sanayi işbirliğinin güzel bir örneği olan projenin başında İTÜ’deki Ar-Ge merkezinin de sorumlularından olan BSH Fırın Fabrikası Direktörü Muharrem Yamaç yer alıyor. 30 yıl boyunca Almanya’da yaşayan 25 yıl Opel’de farklı birimlerde yönetici pozisyonunda çalışan Yamaç, Almanya’da gördüğü üniversite sanayi işbirliği neden Türkiye’de de uygulanmasın diye yola çıkmış: "Almanya’da üniversite sanayi işbirliği çok sıkı, birbirleriyle kaynaşmış şekilde çalışıyorlar. Orada üniversite işbirliğini çok yoğun yürütüyorduk, bilhassa araba sanayinden geldiğim için araba sanayinde de gelişmeler çok önceden başlayıp, uzun vadeli sürdüğü için, üniversitelere çok araştırma geliştirme projeleri verirdik. Almanya’da son sınıf öğrencileri de diploma tezlerini sanayide yazarlar. Üniversiteler artık okul olmaktan çıkıp bir araştırma merkezi haline gelmişler, gençleri daha çok araştırmaya geliştirmeye yönlendiriyorlar, kendi kendinize bir şey yapın, mühendis için hiçbir şey için zor değildir, mühendis her şeyi çözer diyorlar. Ama bizim burada hala üniversiteler pratiğe yönelik değiller, sanayi ile işbirliği ise yok denecek kadar az."

Türkiye’de staj önemi bilinmeyen konulardan biri. Öğrenciler 3 haftalık stajlarda bir şey öğrenemiyor, sırf staj belgesini alabilmek için şirketlere gidip geliyorlar. O nedenle staj süresini 2 aya uzatmayı öneren Yamaç, "3 haftada stajyerlere mektup taşıtıyor, onu getir bunu getir, fotokopi, faks çektiriyorlar ve sonuçta öğrenciler bir şey öğrenmeden gidiyorlar. Biz bu stajı 2 ay yaptıralım, öğrencilere küçük küçük projeler verelim, onları iş dünyasına alıştıralım dedik. Burada staj yapan 22 kişi parça çiziminden, enerji sarfiyatına kadar farklı konularda projeler geliştiriyorlar. Bu sayede sanayiyi daha fazla koklayıp işin içine girmiş oluyorlar. Başarılı olan öğrencilere diyoruz ki ’Gel aynı projede devam et, eğer büyük bir proje ise diploma tezi olarak yaz’ ya da yeni bir proje veriyoruz bu gençlere. Bu 8 ay ile 1 sene gibi bir zamanı alıyor."

Öğrenciler staja kabul edilirken tıpkı işe alım gibi bir prosedür izleniyor. Not ortalamalarına, yeteneklerine dikkat edilerek seçilen gençlere stajları boyunca maaş olarak asgari ücret de veriliyor. Konaklamaları, ulaşımları BSH tarafından karşılanıyor. Yamaç, "Staj, yetişen genç bir mühendis için çok iyi bir olanak, okulu bitirdiğinde bir proje yapmış ve işi öğrenmiş oluyorlar. Diploma tezinden sonra onları büyük çapta işe alıyoruz" diyor.

BSH, 2006’nın son yıllarında İTÜ’de kurduğu Ar-Ge merkezi için 150 bin avro yatırım yaptı. BSH’den 6 kişinin çalıştığı Ar-Ge merkezi için Muharrem Yamaç, "Bu sadece bir başlangıç" diyor. İşin nasıl gideceğini test etmeyi amaçladıklarını söyleyen Yamaç, İTÜ veya farklı üniversitelerle daha büyük Ar-Ge merkezleri kurmayı düşündüklerini belirtiyor. Ama asıl amaçları BSH’nin Almanya’daki Ar-Ge merkezlerini Türkiye’ye getirtmek. Yamaç, Türkiye’de gençlerin çok zeki olduğunu ve Türkiye’nin büyük bir potansiyel taşıdığı, konumu ve ucuz olması nedeniyle de avantajları olduğu söylüyor.

Haşim Sezgin Zobu (21)

İTÜ Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Burada fırın fabrikasında geliştirme departmanında staj yapıyorum. Çizimler yapıp, sonra montaj hattına inip parçaların nasıl çıktığına bakıyoruz yani aktif bir şekilde çalışıyoruz. Şubat’tan itibaren de yine burada bitirme projemi hazırlayacağım. Toplamda 6-7 ay süreli bir çalışma. Başka yerlerde staj yapan arkadaşlarımız aynı fırsatı yakalayamıyor. Mesela bir tanesi ilk gün üretim hattını kendisi gezmiş, burada ilk gün Ar-Ge mühendisleri bizi alıp yemeğe götürdüler, fabrikayı gezdirdiler. Üst düzey yöneticilerle çok rahat konuşabiliyorsunuz.

Muzaffer Canolca (23)

İTÜ Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Burada çamaşır makinesinde geliştirme bölümündeyim. Bir günümüz eğer öğrenmeye aç bir insansanız dolu dolu geçiyor. Staj sadece ilginizle alakalı. Siz almaya hazırsanız burada da insanlar vermeye hazır. Diğer firmalarda staj yaptığınız zaman size çok değer verilmiyor. Burada karşılıklı çıkar ilişkisi var. Daha önce biri yurt dışında olmak üzere 3 farklı yerde staj yapmıştım ama bu stajlardan çok verim alamadım, siz öğrenmeye hazırsınız ama karşınızda vermeye hazır biri yoksa stajın size faydası olmuyor. Şimdi gelecek konusunda kendimi daha yeterli, güvenli görüyorum. Farklı yerlerde staj yapan arkadaşlarımızla konuştuğumuzda onların üretim hattını gezmeleri veya şirket içinde mühendislere, bölüm müdürlerine soru sormalarının, onlarla iletişim kurmalarının ya çok zor ya da imkansız olduğunu söylüyorlar. Burada her türlü soru sorma, test cihazını kullanma hakkına sahibiz. İsterseniz sizin için bir çamaşır makinesi üretilir, deneyler yapabilirsiniz. Burada kısıtlama yok, fotokopi çekmek, çay dağıtmak gibi basit ofis işleri yaptırılması yerine bizi geleceğe, mühendisliğe hazırlıyorlar.


BSH finansör oldu, iş teklifi geldi

Mehmet Ersan Öztürk (28)

BSH çamaşır makinesi fabrikasında 1 yıldır geliştirme mühendisi olarak çalışıyorum. Ben İTÜ’de yüksek lisans yaparken BSH ile ortak bir çalışma yaptık. O zaman Ar-Ge merkezinin temelleri atılıyordu. BSH, benim yüksek lisans projeme finansör oldu, ben de onlara kullanabilecekleri bir sayısal model hazırladım. Daha sonra iş teklifi geldi, geliştirme mühendisi olarak burada çalışmaya başladım.

Didem Tarkun (21)

İTÜ Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim, çamaşır makinesi fabrikasında geliştirme bölümünde stajyerim. Benim üzerinde çalıştığım proje çamaşır makinesinin ön panelinin daha ince üretilmesi üzerine. Staja başladığımız ilk hafta fabrikayı tanıma, adaptasyon, ne yapacağımızı belirleme gibi konularla geçti. Burada hem teoriyi öğreniyoruz hem de örneğin prototipler üzerinde deney yapma imkanı buluyoruz. Hem teoriyi hem pratiği bir arada görüyoruz. Haziran ayında şu anda üzerinde çalıştığım projeyi daha da geliştirerek tez konusu haline getireceğim.

ÇIRAKLIK OKULU 200 KİŞİYE EĞİTİM VERDİ
BSH, Almanya’daki eğitim sistemini Türkiye’de de uygulamaya çalışıyor. 2000 yılında kurulan Çıraklık Okulu da bunlardan biri. Her sene 35 kişinin alındığı okulda, ortaokul mezunlarına 3 yıl boyunca elektik, elektronik ve makine alanında eğitim veriliyor. 3 yılın sonunda kalfalık sertifikası alan öğrenciler meslek edinmiş oluyorlar. Kalfa olan öğrenciler BSH’de farklı alanlarda işe yerleştiriliyor veya farklı firmalarda iş buluyorlar. Çıraklık Okulu’nda şu ana kadar 200 civarında kişi eğitim aldı.

Hürriyet
Yayın Tarihi : 06 Ağustos 2008 11:09

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..