Kimya bölümü öğrencilere iş garantili staj

Kayseri Arif Molu Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Tarafından hazırlanan ve AB tarafından desteklenen "Kimya Bölümü Mezunu İşsiz Gençlerin Mesleki Yeterliliklerini Artırarak İstihdamlarının Sağlanması" projesi başladı. Lise öğrencilerinin mesleki donanımlarını artırmayı amaçlayan proje kapsamında 75 kimya öğrencisi 12 aylık teori ve staj eğitiminin ardından iş sahibi olacak. Projeye sağlanan 128 bin Euro'luk finans desteğinin yüzde 90'ı AB tarafından karşılanacak.Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi tarafından desteklenen projenin tanıtım toplantısı, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda konuşan Proje Koordinatörü Yakup Yüksel, proje ile 75 öğrencinin teorik ve staj eğitimlerinin ardından, istihdamlarının sağlanacağını söyledi. Arif Molu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin kimya alanında eğitim veren tek lise olduğunu belirten Yüksel, proje ile Meslek Lisesi bünyesine kazandıracakları laboratuvar sayesinde, kimya teknolojisi alanından mezun olacak öğrencilerin mesleki anlamda daha donanımlı yetişeceklerini ifade etti.

Projeyle aynı anda Kimyasal Aletli Analiz Laboratuarı Cihazları Hakkında Teorik ve Pratik Eğitim çalışmasını da yürüttüklerini dile getiren Yüksel, söz konusu çalışma çerçevesinde okul öğrencilerinin Almanya'ya giderek 3 hafta süreyle eğitim alacaklarını anlattı. Arif Molu Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Ayhan Bekar da okulun Kimya Bölümü mezunlarının mesleki yeterliliklerini artırarak istihdamlarının sağlanmasına yönelik hazırladıkları proje sayesinde, okulun ve Kayseri'nin yeterli seviyede cihazlarla donatılmış bir laboratuara kavuşacağını kaydetti.

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..