MEB-Koç işbirliği ile 8 bin öğrenci meslek sahibi oldu


Koç Holding, Vehbi Koç Vakfı’nın desteği ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile mesleki-teknik eğitimi özendirme programı çerçevesinde 2006 yılında başlattığı Meslek Lisesi Memleket Meselesi (MLMM) Projesi ile 81 ilde 258 okulda 8 bin öğrenciye staj destekli eğitim bursu, istihdam önceliği ve koçluk sağladı.

Dünyanın ve Türkiye’nin içinde bulunduğu mevcut ekonomik ortamda işgücü piyasalarında en büyük darbeyi öncelikli olarak niteliksiz çalışanların aldığını kaydeden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, mesleki eğitimin öneminin böyle dönemlerde daha da fazla ortaya çıktığını söyledi.

7 yıllık projenin 3. yılını Haziran’da tamamlayacağını ve 3 yılda toplam bursiyer sayısının 5 bin öğrenciyi aştığını ifade eden Koç, “Tüpraş, Migros, Tofaş, Otokoç ve Ford Otosan okullarda kurdukları laboratuvarlar ve branş bölümleriyle projeye destek verdi. İstihdam öncesi eğitim programlarıyla Tofaş ve Ford Otosan, ortaokul, düz lise ve endüstri meslek lisesi mezunlarını istihdam etti. Topluluk çalışanları da bursiyerlere gönüllü koçluk yaptı” diye konuştu.

Mustafa Koç, projenin başlamasıyla 2008 yılı içinde meslek liselerine başvurularda yüzde 30, okullarda burs için yapılan başvurularda ise yüzde 60 artış olduğunu söyledi.İşbirliği ile ilgili yapılan toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise 2009 yılı için İşsizlik Fonu’ndan iş geliştirme ve meslek edindirme için ayrılan kaynağın 250 milyon TL olduğunu açıkladı.

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..