Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), GAP bölgesindeki üniversitelerde okuyan 200 öğrenciye staj imkanı sunacak

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), GAP bölgesindeki üniversitelerde okuyan 200 öğrenciye staj imkanı sunacak. 2009 yaz döneminde bir aylık staj imkanı elde edecek olan öğrencilerin sigorta, maaş, giyim, barınma ve benzeri gibi ihtiyaçları da karşılanacak.
YASED'in GAP Bölgesi'ndeki üniversitelerde okuyan 200 öğrenciye staj imkanı sunmak amacıyla hazırladığı proje Dicle Üniversitesi'nde tanıtıldı. Üniversite Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi'nde yapılan konferansa yaklaşık 500 öğrenci katıldı. Konferansta konuşan YASED üyesi Erdem Koçak, 2009 yaz döneminde 1 ay süreyle öğrencilere staj imkanı sağlamayı düşündüklerini belirterek, amaçlarının bölge insanını YASED üyesi 234 firmaya tanıtmak olduğunu ifade etti. Staj görecek öğrencilere eğitim vereceklerini ve
staj gördükleri süre içerisinde sigorta, maaş, ulaşım, barınma ve yemek gibi ihtiyaçlarını karşılayacaklarını kaydeden Koçak, "Öğrencilerimize staj sonunda sertifika vermeyi de düşünüyoruz. Amacımız hem bölge insanını tanıtmak, hem de buralarda okuyan öğrencilerin mezun olduktan sonra büyük firmalarda çalışmalarını sağlamak" dedi.
Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı Abdurrahim Emhan ise, YASED'e üye 234 firmanın bulunduğunu belirtti. Firmaların uluslararası düzeyde olduğunu ifade eden Emhan, "Yoğun başvuru olursa, öğrenciler yaş ortalamasına göre seçilecek. İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Kimya ve diğer bölümlerde okuyan öğrenciler staj imkanından faydalanmak için başvurabilirler" diye konuştu.

Öte yandan Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Ömer Asım Aksoy Konferans Salonu'nda da , “GAP Bölgesinde Eğitim Gören Lisans Öğrencilerine Uluslararası Şirketlerde Staj İmkanı Tanıtımı” adlı toplantı gerçekleştirildi.
Toplantıya, Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Göğüş, Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Erdem Koçak, Uluslararası Yatırımcılar Derneği Çalışma ve Eğitim Grubu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Toduk, GAP İdaresi Başkanlığı Gençlik Programları Koordinatörü Şeyhmus Yılmaz katıldı.
Projeyle, GAP bölgesinde eğitim gören üniversite öğrencilerine YASED üyesi şirketlerde yaz döneminde staj imkânı sağladıklarını belirten İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Toduk, öğrencilerin ufkunun açılmasına ve ileride kendi bölgelerine fayda sağlayabilecek birer birey olmalarına katkı sağladıklarını söyledi.
Projenin GAP bölgesindeki 9 üniversiteyi kapsadığını söyleyen Prof. Dr. Toduk, “Bizim için önemli olan notlarınız değil. Önemli olan takım çalışmalarında başarılı olan, sorumluluğunu bilen, değişimlere açık bireyleri stajla desteklemek. Kendine güvenen, sorumluluk sahibi, istekli, yeniliklere ve öğrenmeye açık, kendisine ve çevresine faydalı olmak isteyen kişileri kazanabilmek” diye konuştu.
Stajın yaz döneminde bir aylık bir süreyi kapsayacağını ifade eden Toduk, “TOYATA, Sony, Henkel, Novartıs, Pepsi, BP, Loreal, Bosch, HP, Sıemens gibi dünyanın önde gelen firmalarında staj yapma şansı bulacaksınız. Stajınız boyunca yemek, yol, kıyafet gibi her türlü ihtiyacınızı biz karşılayacağız. Stajınızı yaparken sigortalı olup, maaş alacaksınız. Stajdan arta kalan zamanlarınızda kültür, sanat, eğlence programlarına katılıp, boş vakitlerinizi değerlendirme imkânı bulacaksınız. Staj sonunda ise düzenlenecek etkinlikle katılımcılara sertifika verilecek” şeklinde konuştu.
Projeye başvurunun dört aşamada gerçekleştiğini vurgulayan Toduk, “Projeye katılmak için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, üniversite 3. veya 4. sınıfta olmak, orta düzeyde İngilizce bilgisine ve öğrenme ilgisine sahip olmak gibi koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. Projeye başvurmak isteyenlerin öncelikle başvuru formunu doldurup, 31 Ocak 2009 tarihine kadar YASED'e göndermeleri gerekiyor. Sonra şubat ve mart aylarında kendi üniversitelerindeki grup mülakatlarına katılıp, nisan ayında birebir görüşmelerine katılacaksınız. Son aşamada ise, size staja kabul olunan YASED üyesi şirket tarafından teyit mektubu gelecek” ifadesinde bulundu.

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..