Üniversite öğrencilerin part time çalışmasına engel olan uygulama kalkıyor!

Bu hafta Meclis'te görüşülecek olan ve krize karşı önlemleri içeren yasaya, 20 bin üniversite öğrencisine müjde niteliğinde bir madde konuldu. Buna göre öğrenciler, eskiden olduğu gibi düşük prim ödeyerek çalışabilecek.

Böylelikle Sosyal Güvenlik Reformu'nun üniversite öğrencilerinin yarı zamanlı çalışmasını engelleyen düzenlemesi kaldırılıyor.

Türkiye genelindeki birçok üniversitede hem okuyup hem de part time çalışan 20 bin öğrenci, okullarının kütüphane, bilgi işlem merkezi, laboratuvar, atölye ve spor merkezi gibi bölümlerinde istihdam ediliyor. Öğrenciler bu alanlarda kitap yerleştirme, fotokopi çekme gibi işleri yapıyor. Bazı üniversiteler, daha fazla öğrencinin istihdamını sağlamak için kiraya verdikleri işletmelerde belli sayıda öğrenci çalıştırılmasını şart koşuyor. Günde 4-5 saat çalışan bir öğrenci, bu şekilde 250 ile 300 TL arasında gelir elde ediyor. Uygulama, özellikle ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin ailelerine yük olmadan eğitimlerini sürdürmesine imkan tanıyor. Yıllardan beri başarılı bir şekilde işleyen bu sistemde öğrencilerden sadece yüzde 2 prim kesiliyordu. Ancak 1 Ekim'de yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu bu düzenlemeyi kaldırdı. Yarı zamanlı çalışan gençlerden sigortalılar gibi prim alınmaya başlandı. Bu durum, YÖK'ün tepkisini çekti. Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bürokratları arasında uzun süren bir görüşme trafiği yürütüldü. Yapılan görüşmelerde öğrencilerden yüksek prim kesilmesine yol açan maddenin reformdan çıkarılmasına karar verildi. Öğrencileri mağdur eden maddeler, bu hafta Meclis'te düzeltilecek.

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..