Yurtdışında staj

AIESEC lisans ve yüksek lisans öğrencilerine, yurtdışındaki firmaları tanıma, farklı ülkelerin kültürlerini öğrenme, yabancılarla bir arada çalışma ve dil geliştirme fırsatı sağlıyor. Kısaca hayatınızı değiştirmek için büyük bir fırsat sunuyor.

Tamamen gönüllülük temeli ile çalışan ve doğrudan üniversite öğrencileri tarafından yönetilen, uluslar arası eğitim ve değişim organizasyonu olan AIESEC, öğrencilere uluslararası firmalarda staj yapma imkanı sunuyor. AIESEC tarafından düzenlenen, her yıl kasım ve mart aylarında yapılan sınavda başarılı olup, yurtdışı stajına hak kazanan öğrencilerin maaşlı ve tam zamanlı staj bularak kültürel değişim ve profesyonel iş tecrübesi yaşama fırsatları AIESEC tarafından sağlanıyor. Staj hakkı kazanan öğrenciler, gitmek istedikleri ülkeler, staj yapmak istedikleri alanlar, staj süreleri ve gidiş/dönüş tarihleri konusunda geniş bir tercih şansına sahipler. Öğrencinin gittiği ülkede havaalanında karşılanması, çalışma izninin alınması, vize işlemlerinde yardımcı olmak gibi sorumluluklar AIESEC tarafından yerine getiriliyor.

Bu çalışmalar kapsamında Ankara’daki üniversitelerde öğrenim gören üniversite öğrencilerine AIESEC’in sağladığı yurtdışı staj fırsatlardan yararlanabilmeleri adına 22 Mart tarihinde DSS(Dış Staj Sınavı) yapılıyor. Başvurularınızı, 2 Mart’tan itibaren Gazi, ODTÜ, Bilkent, Hacettepe, Çankaya, Başkent ve Atılım üniversitelerindeki AIESEC stantlarından ve 5. Cadde 39. Sokak Bahçelievlerdeki AIESEC ANKARA şubesinden yapabilirsiniz. AIESEC’i daha yakından tanımak, kişisel gelişim fırsatlarını birebir AIESEC üyelerinden duymak ve üyelik konusunda bilgi almak adına da 21 Mart tarihinde AIESEC Ankara Ofisi’nde bir tanışma toplantısına katılabilirsiniz.

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..