2009 KPSS Başvuru tarihleri

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, yaz dönemindeki Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) 27-28 Haziran'da açpılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.
Bakan Başesgioğlu, çeşitli incelemeler ve ziyaretlerde bulunmak için geldiği Kastamonu'da, Ticaret ve Sanayi Odasındaki bir toplantıya katıldı.
Toplantı çıkışında gazetecilerin KPSS ile ilgili sorularını cevaplandıran Başesgioğlu, sınavın bazen bir bazen de iki yılda bir açıldığını belirtti.
Başesgioğlu, KPSS'nin bu yıl da düzenleneceğini daha önce açıkladığını hatırlatarak, şu bilgileri verdi:
"Sınav tarihi olarak 27-28 Haziran kararlaştırıldı. Burada amaç bu yıl mezun olacak çocuklarımıza da eğer başarılı olurlarsa kamuda çalışma imkanı verilmesi. Ayrıca geçen yıl sınava girip de atanamayan ve puanını yükseltmek isteyen gençlerimiz için de bir fırsat olacak bu sınav. Geçtiğimiz günlerde açıkladım, merkezî bütçe olarak 20 bin civarında bir memur kadrosu alınacak. Bunun dışında emniyet ve sağlık başta olmak üzere diğer teşkilatlarımıza da sözleşmeli personel alınması söz konusu. Bu yıl içinde 90-100 bin civarında hem sözleşmeli, hem de değişik haklarla kamuya personel alınacak."
ÖSYM sınav takvimine göre 2009 KPSS başvuru tarihleri 27 Nisan - 8 Mart tarihleri arasında ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri,Ortaöğretim Kurumları ve www.osym.gov.tr üzerinden yapılabilecek.
A Grubu ve Öğretmenlik için yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavı için belirlenen harç miktarları ise:

1.Oturum için: 35 TL
2.Oturum için: 45 TL
3.Oturum için: 55 TL
4.Oturum için: 65 TL

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..