Staj başvurusu yaparken nelere dikkat etmeli?

Mart ve Nisan ayları staj başvurusu yapmak için en uygun aylardır.

Peki, staj başvurusu yaparken nelere dikkat etmeli ve nasıl bir başvuru yapmalıyız?

Staj kariyerimizi şekillendirecek bir konu olduğundan ciddiye alınması ve üzerinde düşünülmesi gereken bir süreç aslında.

Öncelikle, hedefimiz nedir? Seçtiğimiz meslekte nasıl bir iş veya iş ortamı bizi mutlu eder?
Bunun için neler yapmalıyım? Neler yaptım?Bu güne kadar aldığım eğitimler ve iş tecrübelerim nelerdir? Tüm bu sorulara açık yüreklilikle cevap verebiliyorsak, kendimizi tanıyor veya ne istediğimizi biliyoruz demektir. Yada düşünmeye başlamanın vakti gelmiş demektir.

- Staj başvurusu öncesi güzel bir özgeçmiş hazırlayın. (Daha önce sitemizde bir öğrenci özgeçmişi örneği vermiştik)

-Bazı meslekler joker gibidir. Bir mühendis ve işletme bölümü mezunu pek çok farklı alanda çalışabilir.Bu tıptaki uzmanlaşmaya benzer, beyin cerrahıda çocuk doktoruda olabilirsiniz.. İlerde hangi sektörde ne tür bir iş yapmak istediğinize karar verin.

-İlgilendiğiniz sektör ve edindiğiniz eğitim ile ilgili yapabilecekleriniz konusunda araştırmalar yapın.Bazı meslekler bazı sektörler için ana dal iken bazı sektörler için destek grubu olarak faliyet gösterir.

-Hangi ilde yaşamak istediğinize karar verin. O ilde ilgilendiğiniz meslek dalında faliyet gösteren firmaların durumunu inceleyin.

-Firma seçiminde stajyerlere verdiği değeri araştırın.Mümkünse staj programı olan firmaları tercih edin.

-Unutmayın staj yaptığınız sektör ve firma , ilerde büyük ihtimalle işvereniniz olabilir.Bu gözle staj yapın.

-Staj yaptığınız yerdeki ortamı ve insan ilişkilerini iyi inceleyin.Stajın en büyük faydası iş hayatı ve krum kültürünü tanımanızı sağlamasıdır.

- www.staj-rehberi.com daki firma ilstelerini, staj yerlerini, daha önce staj yapılmış yerlerin listelerini, 500 büyük sanayii kuruluşu gibi listeleri inceleyip kendinize en uygun şirketi seçin.

Unutmayın staj süresince yaşayacaklarınız, staj defterinden çok daha önemlidir.

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..