Vodafone da staj imkanı: Vodafone Genç Yetenek Programı

Gençlere Vodafone’da staj deneyimi yaşayarak potansiyellerini keşfetme olanağı sunan Vodafone Genç Yetenek Programı’na başvurular başlıyor.
Vodafone’dan yapılan açıklamaya göre, Nisan ayı içinde kabul edilecek başvuruların ardından değerlendirme merkezi sürecine tabii olarak seçilecek üniversite üçüncü sınıf öğrencileri, temmuzdan eylül sonuna kadar Vodafone Türkiye bünyesinde Satış, Pazarlama, Teknoloji bölümlerinde birbirinden farklı projelerde aktif olarak görev alacaklar. 3 aylık programın bitiminde yapılacak yarışmada birinci gelen öğrenci, Vodafone’nin faaliyet gösterdiği diğer ülkelerden birinde staj yapma fırsatını yakalayacak.
İlki geçtiğimiz yıl yapılan ve 2 binden fazla öğrencinin başvurduğu Vodafone Genç Yetenek Programı hakkında bilgi veren Vodafone Türkiye İnsan Kaynakları ve İdari İşler Genel Müdür Yardımcısı Rengin Onay, “Genç yeteneklere, telekomünikasyon sektörünün hızlı, rekabetçi, eğlenceli ve limitleri zorlayan dünyasına adım atarken, Vodafone gibi global bir firmada eşsiz bir tecrübe yaşama fırsatı sunuyoruz. Bizim için gençleri tanımak ve özel projelerde onlarla beraber çalışmak çok önemli...” ifadelerini kullandı.

Program kapsamında, önceden belirlenen proje ve yetkinliklerin netleşmesinin ardından başvurular özgeçmiş üzerinden eleniyor ve olumlu değerlendirilen adaylar telefon mülakatı, yetkinlik bazlı mülakat ve değerlendirme merkezi uygulamalarına davet ediliyor. Değerlendirme merkezi aşamasında ise ekip yarışması, vaka çalışması, grup münazarası ve bireysel çalışmalar gibi farklı seçme yerleştirme araçlarından faydalanılıyor.
Programı diğer staj programlarından ayıran bir önemli özellik de değerlendirme merkezi neticesinde seçilmeyen adayların, kendileri de istedikleri takdirde, bir geri bildirim seansına davet edilerek güçlü ve gelişmeye açık alanlarını öğrenme fırsatı sunulması. Programa seçilen katılımcılar ise kapsamlı bir oryantasyon sürecinin ardından Vodafone’ye katılıyor ve üstlenecekleri projelerde sorumluluk almaya başlıyorlar.
Programın sonlanmasına bir ay kala yarışma konuları ve seçme kriterleri adaylarla paylaşılıyor ve yarışma jürisinin kararı doğrultusunda başarılı adaylara çeşitli ödüller sunuluyor. Geçen yılki programda birinciliği paylaşan iki genç yetenek, Vodafone İtalya ve Vodafone Hollanda da farklı bir iş tecrübesi yaşayacakları, yeteneklerini geliştirecekleri bir staj hakkı kazandılar.
Vodafone Genç Yetenek Programı için başvurular ay sonuna kadar vodafone.com.tr, kariyer.net ve yenibiris.com siteleri üzerinden yapılabiliyor.

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..