4 bin işsize Bilişim Uzmanlığı eğitimi verilecek

Türkiye Bilişim Sanayicileri Deneği (TÜBİSAD) Yönetim Kurulu ve Yüksek Bilişim Konseyi Faruk Eczacıbaşı, geliştirdikleri yeni proje ile hangi meslekten olduğuna bakmadan işsizlere bilişim uzmanı olma yolunu açtıklarını söyledi.

Eczacıbaşı, Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan söyleşisinde TOBB, Türkiye Bilişim Vakfı ve Türkiye İş Kurumu tarafından da desteklenen proje ile en az 4 bin üniversite mezununun bilişim uzmanı olarak piyasaya çıkacağını söyledi.

Eczacıbaşı, 600 saat sürecek olan kurs programına, İŞKUR tarafından yaklaşık 45 milyon dolarlık fon ayrılacağını da belirtti.

Programa katılmanın temel şartının işsiz olmak olduğunu da ifade eden Eczacıbaşı, katılımcının hangi bölümden ve hangi üniversiteden mezun olduğunun önemi olmadığını söyledi.

Eczacıbaşı :

"Bilişimi meslek edinmek isteyen her üniversite mezunu işsiz genç, bu eğitime katılabilir. Sadece eğitim vermekle kalmayıp istihdam yaratma gibi bir hedefimiz de var. Bu eğitimin yüzde 100 istihdam garantili bir eğitim olduğunu söylemek mümkün değil. O nedenle orta yol bulmaya çalıştık.

Bu eğitimi tamamlayan kişilerin, eğitimini aldıkları becerileri de kazanacakları 2 aylık staj dönemi geçirmeleri, staj sonrasında başarılı olmaları halinde, staj gördüğü kurum da kendisini isterse istihdam etmesi için formül bulmaya çalıştık. 2 aylık staj döneminde de kursiyerin parasını yine İŞKUR ödeyecek" dedi.

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..