İş Başı Eğitimi ve Staj Programları

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda değerlendirilen istihdam artırıcı önlemler kapsamında mesleki eğitimi olan işsizlere iş başı eğitimi adıyla 6 aylık staj programları uygulanacak.
Mesleki eğitimi olan işsizlere 6 ay boyunca özel sektörde sağlanacak staj programlarıyla staj ve iş imkanı yaratılması öngörülüyor.Program kapsamında, katılımcılara işsizlik sigortası fonu kaynaklarından maaş ödenecek. Staj sonunda firma isterse işsiz stajyer işe başlayabilecek. Uygulamadan en az 100 bin kişinin yararlanması planlanıyor.
İş-Kur’un finansmanıyla halihazırda uygulanan mesleki eğitim kurslarına katılımı da iki katına çıkarılacak. Uygulamayla en az 200 bin kişiye mesleki eğitim verilmesi öngörülüyor.

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..