Bazı Üniversiteler Stajı Kaldırdı!

Bazı üniversiteler staj uygulamasını kaldırdı. Gerekçe; stajyer öğrencilerin sigortalanmasının zorunlu hale gelmesi.

Uygulama yapamamaktan yakınan öğrenciler, kişi başına 7 lira tutan prim maliyetini ve bürokrasiyi gerekçe gösteren üniversitelere tepkili.

Öğrencilerin iş deneyimi edinmesini amaçlayan pek çok üniversite, uzun yıllardır staj uygulamalarını zorunlu tutuyor. Öğrenciler de, yıl boyunca aldıkları teorik bilgileri, pratiğe dökmek için bu stajları önemli bir fırsat olarak görüyor.

Ancak yapılan son düzenlemelerle stajyerlerin sigortalanmasının zorunlu hale gelmesi, üniversiteleri ikiye böldü. Pek çok üniversite, öğrenci başına 7 liralık prim ücretini ve bürokratik işlemlerdeki güçlüğü gerekçe göstererek zorunlu stajı kaldırma yoluna gitti.

Kimi akademisyenler bu açığın üniversite ortamında kapatılabileceğini söylerken, bazılarına göre 'staj olmazsa olmaz.'

Öğrenciler ise zorunlu stajı kaldıran üniversitelere tepkili. Öğrenciler, stajı kaldıran üniversitelerin kararlarını gözden geçirmesini aksi halde Yükseköğretim Kurulu'nun devreye girmesini istiyor.

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..