Erasmus Projesi ve Türkiye

Avrupa Birliği'nin 1987 yılında hayata geçirdiği en büyük eğitim projesi Erasmus'ta geçen yıl öğrenci sayısını en hızlı artıran ülkeler Lüksemburg ve Türkiye oldu.

27 AB üyesiyle Norveç, İzlanda ve Lichtenstein'ın dahil olduğu Erasmus'a 2004-2005 akademik yılında katılan Türkiye, geçen yıl yüzde 40 artışla yurt dışına 6 bin 274 öğrenci gönderdi.

Katılımcı ülkeler arasında öğrenci ve öğretim görevlisi değişimini hedefleyen Erasmus projesinde Türkiye sadece öğrenci sayısını yüzde 115 artırmayı başaran Lüksemburg tarafından geçilirken, birçok ülkede öğrenci sayısının azaldığı gözlendi.

AB'nin verilerine göre, Türkiye, Erasmus'taki ilk 4 akademik yılında toplam 14 bin 706 öğrenciyi Avrupa'daki üniversitelerin değişim programlarına gönderdi.

Erasmus'ta Türklerin geçen yıl en çok tercih ettiği ülkeler bin 184 öğrenciyle Almanya, 731 öğrenciyle Polonya, 557 öğrenciyle İtalya, 433 öğrenciyle İspanya, 418 öğrenciyle Hollanda ve 375 öğrenciyle Fransa şeklinde sıralandı.

Öte yandan 2007-2008 akademik yılında Avrupa'dan Türkiye'deki üniversitelere gelen öğrenci sayısı yüzde 36 artışla bin 799'a ulaştı. Türkiye'ye en fazla öğrenci gönderen ülke 427 ile Almanya olurken Polonya'dan 316, Fransa'dan 167, Hollanda'dan 155, Çek Cumhuriyeti'nden 111 ve Litvanya'dan 109 öğrenci Türkiye'yi tercih etti.

Erasmus projesinde ilk kez geçen yıl uygulamaya konulan staj değişim programına 845'i Türkiye'den toplam 20 bin öğrenci katıldı. Bu dönemde 183 Avrupalı öğrenci de staj yapmak için Türkiye'yi seçti.

Bu arada 2007-2008 akademik yılında Erasmus programına Türkiye'den yüzde 38 artışla bin 904 öğretim görevlisi katılırken Türkiye'ye gelen Avrupalı öğretim görevlisi sayısı 666'dan 931'e çıktı.

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..