YASED KOZA Staj Projesi

Güneydoğu’da eğitim gören 130 öğrenci YASED’in KOZA projesi ile İstanbul’da önemli şirketlerde staj imkanı buldu.
UluslararasI Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) GAP Bölgesi’nde üniversite eğitimi gören öğrencilere yönelik olarak başlattığı KOZA Projesi kapsamında stajlarını tamamlayan ilk grup, sertifikalarını aldı. Sertifika alan öğrenciler adına konuşan Adıyaman Üniversitesi’nden Abdullah Koçal ise staj yaptıkları şirketlerde hiç tereddüt edilmeden kabul edildiklerini, “insanlığın ölmediğini, İstanbul’da, bir metropolde gördüklerini” söyledi.
Koçal, bu süreçte Avrupa kültürünü aldıklarını, bunu Güneydoğu’ya taşımayı kendilerine misyon edindiklerini belirtti.

Konuşmaların ardından öğrencilere sertifikaları verildi.

YASED bünyesinde faaliyetlerini yürüten “İstihdam ve Eğitim Çalışma Grubu” tarafından gerçekleştirilen ve Prof. Dr. Yeşim Toduk’un liderliğinde oluşturulan alt çalışma grubunca hazırlanan projeye göre, 130 öğrenciye, 2009 yaz döneminde dernek üyesi şirketlerde 1 ay süreyle staj olanağı sağlandı.

Bölgede eğitim gören, gerekli beceri ve niteliklere sahip öğrencilere “vizyon kazandırmayı”, öğrencilerin uluslararası firmaların iş yapma sistemlerini, merkezlerde veya Türkiye’nin farklı bölgelerindeki operasyonlarında öğrenmelerini ve staj döneminde edindikleri deneyimleri ileride bölgeleri ve kendi kişisel gelişimleri için kullanabilmelerini sağlamayı amaçlayan proje kapsamında staj yapacak öğrenciler, dernek üyesi şirketlerin insan kaynakları sorumlularından oluşan ekip tarafından mülakatla seçildi.

YASED Yönetim Kurulu Başkanı Piraye Antika, sertifika töreninde yaptığı konuşmada, KOZA Projesi’nin ilk etabının hayata geçirildiğini belirterek, “Gönlümüzde yatan, projenin gelişerek büyütülmesi” dedi. Antika, önümüzdeki yıllarda projeyi sürdürmeyi ve geliştirmeyi umduklarını söyledi.

GAP İdaresi Başkan Vekili Mustafa Kölmek de, projeden büyük heyecan duyduklarını ifade ederek, idare olarak projenin genişletilmesinden yana olduklarının altını çizdi.

YASED İstihdam ve Eğitim Çalışma Grubu Başkanı ve YASED Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Koçak, ilk yılında projeye Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak’taki üniversitelerden 130 öğrencinin katıldığını ifade ederek, öğrencilerin yol, konaklama ve oryantasyon giderlerinin YASED ve YASED üyesi şirketler tarafından karşılandığını kaydetti. Projenin, farklı bölgelerdeki gençlerin iş hayatına entegrasyonunu sağlama bakımından önemli katkı sağlayacağına inandıklarını ifade eden Koçak, amaçlarının, bölgeden daha fazla öğrencinin bu programdan faydalanmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Koçak, projenin, önümüzdeki yıllarda ihtiyaç duyulan başka illere de yayılmasını ümit ettiklerini dile getirerek, “En büyük hayalimiz, bu ilk 130 öğrencinin her birinin, bölgenin en önemli girişimcilerinden olmalarıdır” dedi.

Kaynak:Vatan

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..