CO-OP Eğitim Modeli yaygınlaşıyor

Öğrencilerin bir yandan okuyup bir yandan çalışmalarını sağlayan CO-OP Modeli gün geçtikçe yaygınlaşıyor.
Bu kapsamsa YASAD, Bahçeşehir Üniversitesi'nin CO-OP Eğitim Modeli'ne (Cooperative Education Model) destek verdiğini duyurdu.
İki kurum arasında gerçekleşen protokolle, YASAD üyesi şirketler yazılım sektörünün ihtiyacı olan uygulamalı ve markalı derslerin açılmasının yanı sıra bu konuda araştırma, proje ve ortak çalışmalar yapılması için Bahçeşehir Üniversitesi'yle birlikte çalışacak. Yapılan açıklamaya göre bu bağlamda yazılım sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesi hedefleniyor. Sanayi-akademi işbirliğine dayanan CO-OP Eğitim Modeli, öğrencilerin 3-6-9 aylık sürelerle iş ortağı kurumlarda tam, yarı zamanlı ya da proje bazlı olarak çalışmalarını öngörüyor. Bunun yanı sıra kurumlar tarafından sektörel ihtiyaçlara dönük uygulamalı ve markalı dersler veriliyor. Proje iş dünyasına nitelikli işgücü yetiştirilmesini ve öğrencilere okurken iş tecrübesi kazanma olanağı sunulmasını hedefliyor. Bahçeşehir Üniversitesi, proje kapsamında 2010' da 300 iş ortağına ulaşmayı planlıyor. Bahçeşehir Üniversitesi' nin 3. ve 4. sınıf öğrencilerine açık olan CO-OP' tan üniversitenin tüm öğrencileri yararlanabiliyor.

Protokol töreninde konuyla ilgili açıklama yapan Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Deniz Ülke Arıboğan, işbirliğinin önemine işaret ederek "Türkiye' de yazılım sektörünün değeri tam anlaşılmış değil. Yazılımı daha popüler hale getirmeliyiz. Çünkü yazılım, dünyanın en gelişmiş ve en hızlı ilerleyen sektörü. Bu sektörün hızına ayak uydurabilecek bir eğitim modeli geliştirmek zorundayız. Bu ise akademi dünyasının kendi başına yapabileceği birşey değil. YASAD ile yaptığımız anlaşma bu açıdan çok önemli" dedi.

YASAD Başkanı Gülara Tırpançeker, ilk işbirliğini Bahçeşehir Üniversitesi ile yaptıklarını belirterek "YASAD olarak üniversitelerle işbirliği yapmak bizim için çok önemli. Yazılım sektörünün en önemli girdisi nitelikli insan gücü. Üniversitelerimizde çok iyi teorik eğitim veriliyor. Bizim amacımız ise uygulama tarafında ve müfredat konusunda üniversitelere yardımcı olmak. Bu projenin hem sektöre, hem öğrencilere, hem de üniversiteye çok fayda getireceğine inanıyorum" dedi.

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..