Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketliliği

AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Ulusal Ajansı Başkanı Fatih Hasdemir, Erasmus Programının 2009 yılı içerisinde 2 milyon öğrenci hedefini aşacağının tahmin edildiğini bildirdi.

Hasdemir, yaptığı yazılı açıklamada, üniversite öğrencileri ile öğretim üyelerine yönelik ''Erasmus'' programından bu yıl 162 binden fazla Avrupalı öğrenci ve 27 bin akademisyenin yararlandığını, program sayesinde ilk kez 20 bine yakın öğrencinin farklı ülkelerdeki firmalarda işe yerleştirildiğini, 5 bin kadar akademisyenin de eğitim faaliyetlerini yurt dışında sürdürmelerine olanak sağlandığını belirtti.

''Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketliliği'' faaliyetinde Temmuz 2006'ya oranla yüzde 2.1'lik bir artış yaşandığını ifade eden Hasdemir, iş yerleştirmeleri ve eğitim kapsayan ''Erasmus Öğrenci Staj Hareketliliği''nde de yüzde 5.2'lik büyüme gözlendiğini kaydetti. Hasdemir, rakamlardaki bu gelişmeler temel alınarak Erasmus Programı'nın 2009 yılı içerisinde 2 milyon öğrenci hedefini aşacağının tahmin edildiğini bildirdi.

2007-2008 akademik yılında 182 bin 697 kişinin katılımıyla öğrenci değişiminde yüzde 5'in üzerinde bir artış gözlendiğine işaret eden Hasdemir, aynı dönemde Türkiye'den 7 bin 18 öğrencinin öğrenim ve staj amaçlı olarak Avrupa'da bulunduğunu ifade etti.

''Erasmus'' öğrencilerine verilen aylık hibe desteklerinde artış olduğuna, ortalama desteğin 250 avroyu geçtiğine de dikkati çeken Hasdemir, Türkiye'den programlara katılım için verilen desteğin ise ortalama 470 avro olduğunu kaydetti.

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..