İşsizlik korkusu master ve doktoraya zorluyor

'Ekonomik kriz', 'işsizlik' ve 'işten çıkarılma' gibi kavramların sık sık kullanılması yeni üniversite mezunlarını umutsuzluğa düşürüyor.
Birçok mezun, içine düştüğü karamsar hava sebebiyle Türkiye'de iş aramaktan vazgeçiyor.
Okumak ve çalışmak için yurtdışına gidiyor. Bu tablo Türkiye'deki tüm üniversite öğrencileri ile mezunlarının katıldığı bir araştırmanın sonucu. İnsan kaynakları platformu Kariyer Genç'in yaptığı araştırmaya göre iş aramaktan vazgeçen mezunların yüzde 40'ı üniversitede bir şekilde eğitimlerine devam etmek istiyor. Bunda işsizlik korkusunun da payı var. Bu yıl mezun olan öğrencilerin sadece 2 farklı yere iş başvurusunda bulunması da bu korkunun varlığını ispatlıyor. Ayrıca bu yıl her 10 yeni mezundan 4'ü ise alanları dışında kalan pozisyonlara iş başvurusu yaptı. Mühendislik okuyanlar satış ve pazarlamaya, fen edebiyat mezunları müşteri hizmetleri temsilciliği ve satış yöneticiliğine, iletişim fakültesi öğrencileri ise çağrı merkezi temsilciliğine iş başvurusu yapıyor. Birçok mezun ise işsizlik korkusu ile yüksek lisans, dil kursu ve çeşitli sertifika programlarına rağbet ediyor. Yurtdışı eğitim programlarına yapılan başvuruların artma sebebi de mezunların işsiz kalma korkusu.

Kariyer Genç Genel Müdürü Nurettin Özdoğan, bu tablonun oluşmasında ekonomik kriz, işsizlik, işten çıkarılma gibi haberlerin rol oynadığını söylüyor. Araştırmada yeni mezunların donanımlı olup olmadıkları da ayan beyan gün yüzüne çıktı. Her 10 yeni mezundan 4'ü staj yapmamış. Üniversite 3. ve 4. sınıf öğrencileri ise bir CV hazırlamayı henüz erken buluyor. Her 10 gençten 7'sinin hazır bir CV'si yok. 90'a yakın şirketle çalışan Kariyer Genç'in Genel Müdürü Özdoğan, iş hayatını hiç görmemiş üniversite mezunu ordusunun şirketleri düşündürdüğünü söylüyor. Özdoğan, telekomünikasyon sektörünün yanı sıra ilaç şirketleri, bankalar, hızlı tüketim sektörü ve perakende alanında kriz yokmuşçasına eleman alımı yapıldığını, gençlerin buraları takip etmesi gerektiğini kaydediyor. Öğrenciler pek seslendirmese de Kariyer Genç İş Geliştirme Müdürü Samet Ensar Sarı, üniversitelerin iş hayatına hazırlama noktasında daha etkili olması gerektiğini söylüyor: "Araştırmamıza göre her 10 gençten 4'ü CV hazırlaması noktasında bir fikre sahip değil. Buna ek olarak her 10 gençten 6'sı şimdiye kadar hiç iş ya da staj aramadığını belirtiyor. Bu rakamlar gençlerin iş dünyasına hazırlıkta çok bilinçli hareket etmediklerini gösteriyor."
Kaynak:Zaman

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..