Microsoft'tan Staj ve Burs imkanı

Microsoft, giderek daha fazla sayıda öğrenciyi Microsoft Laboratuvarları na kabul etmeye başladı.

En son olarak Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Serdar Taşıran’ın projesini maddi olarak ve burslarla destekleyen Microsoft Research, önümüzdeki dönem bu projeyle bağlantılı olarak bir Türk öğrencisini daha bünyesine alacak. Geçen yıl da Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden doktora öğrencisi Ayşe Tosun, Microsoft Laboratuvarları’nda staj yapmıştı.

“Türkiye Bilişimle Kalkınıyor” vizyonu doğrultusunda çeşitli sosyal sorumluluk programları ile gençlere kendi gerçek potansiyellerini hayata geçirme olanağı sunan Microsoft Türkiye, ülkemizin bilimsel ve akademik gelişimine de katkılarda bulunuyor. Günümüzün en yenilikçi teknolojilerine imza atan Microsoft Laboratuvarları, proje destekleri ve bursları ile dünya genelinde bilimsel araştırmaya destek verirken, Microsoft Türkiye de bu alandaki en son gelişmeleri üniversitelerimiz ile paylaşmaya hazırlanıyor. Bu çerçevede bir küresel iletişim çalışması gerçekleştiren Microsoft, bilimsel araştırmanın hizmetine sunduğu olanaklar konusunda Türkiye’den yaklaşık 51 üniversite yönetimini bilgilendirdi.

Microsoft Türkiye, verilen proje destekleri ve burslar hakkındaki gelişmeleri ilgili çevrelerle paylaşarak gençlerimizin akademik kariyerlerinde ilerlemeleri ve üniversitelerimizin uluslararası arenada isimlerini daha iyi duyurabilmeleri için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çerçevede yaşanan en önemli gelişme, geçtiğimiz günlerde Koç Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Serdar Taşıran’ın proje önerisi Microsoft Laboratuvarları tarafından kabul edilmesi oldu. Microsoft Laboratuvarları, Taşıran’ın “Çokişlemcili Bilgisayarlarda Bilgi Güvenliğinin Sağlanması” konulu projesini desteklemeye karar verdi.

Microsoft başarılı Türk gençlerinin uluslararası projelerde rol almaya teşvik ediyor. Geçen yıl bu çerçevede Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Softlab araştırma Laboratuvarı’nda Dr. Ayşe Bener’in danışmanlığında doktora çalışmalarını sürdüren Ayşe Tosun staj yapması için Microsoft Laboratuvarları’na kabul edildi. Ayşe Tosun, beş haftalık stajını İngiltere, Cambridge’de bulunan Microsoft Research Center’da tamamladı.

Bilimsel gelişmeyi destekliyoruz
Microsoft Türkiye Akademik Programlar Yöneticisi Mehmet Tunçkanat, Microsoft Laboratuvarları’nın çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:
“Dünyanın en değerli bilim adamı ve mühendislerini bünyesinde toplayan Microsoft Laboratuvarları, bilgisayar endüstrisine yön veren teknolojileri hayata geçiriyor. Bu nedenle Microsoft Laboratuvarları’nın bilimsel hayata sağladığı katkı son derece önemlidir. 800’den fazla araştırmacının görev aldığı bu laboratuvarlarda yaklaşık 46 farklı araştırma grubu bulunuyor.

Microsoft Research akademiden istisnai araştırmacılar ile bilgisayar mühendisliği alanından başarılı ve deneyimli mühendisleri bünyesine alarak entelektüel sermayeye düzenli olarak yatırım yapıyor. Microsoft Research araştırmalarının önemli bir bölümü uluslararası konferanslarda paylaşılıyor.

Microsoft Türkiye olarak ilk kez bu yıl bir Türk doktora öğrencisinin bu değerli beyinlerle birlikte çalışması da bizim için büyük bir gurur kaynağı oldu. Çeşitli bilimsel projelere destek veren Microsoft Laboratuvarları’nın dönem dönem verdiği destekler hakkında üniversitelerimizi bilgilendiriyoruz. Bu arada Koç Üniversitesi’nden bir hocamızın projesinin Microsoft Laboratuvarları tarafından desteklenmesi bizleri çok mutlu etti. Bu yönde ortaya çıkması olası çeşitli fırsatları yeri geldikçe Türk akademi dünyası ile paylaşmak istiyoruz”.

Öğrencilere uluslararası kariyer yolu
Koç Üniversitesi’nden Dr. Serdar Taşıran’ın projesi çok işlemcili bilgisayarlarda yazılım güvenliğini sağlamayı hedefliyor. Dr. Taşıran bu proje için önümüzdeki dönem Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Lisansüstü Programı’ndaki öğrencilerden birini seçerek Microsoft’a bildirecek. 2009 yılında herhangi bir lisans ya da master programından mezun olan ve projeye ilgi duyan öğrencileri de Koç Üniversitesi lisansüstü programına başvurmaları durumunda bursa aday olarak değerlendirmeyi düşündüğünü belirtti. Taşıran, Microsoft araştırma bursunun bu projede çalışmak için seçilen öğrencinin akademik kariyerine önemli katkıları olacağını ifade ederek şunları söyledi:

“Üç yıl boyunca verilecek burs, bilgisayar vb. bunun aslında en önemsiz kısmı. Daha önemlisi, Microsoft’un Cambridge, İngiltere’deki araştırma laboratuvarında her yaz katılacakları yaz okulları, bu ödülle desteklenen diğer doktora öğrencileri ile kuracakları kariyer bağlantıları ve daha genelde bu ödüle layık görülmüş olmanın prestiji genç arkadaşımıza yeni ufuklar açacaktır. Projede çalışan öğrencinin Microsoft’un Cambridge ve diğer araştırma laboratuvarlarında yaz stajı gerçekleştirme imkanı da olacak. Bütün bunlar Türkiye’de doktora yaparken sürekli uluslararası ve seçkin araştırmacılar camiasının bir parçası olmak demek, seçilecek öğrencimizin bu fırsatı iyi değerlendirmesini arzu ederim”.

Dr. Serdar Taşıran, Microsoft’un Amerika’daki laboratuvarları ile 7 yılı aşkın bir süredir araştırma alanında işbirliği yapıyor. Microsoft, Taşıran’ın sürdürdüğü TÜBİTAK ve Türkiye Bilimler Akademisi tarafından desteklenen projelerine ve bu projelerde çalışan öğrencilerine maddi katkıda da bulunuyor.

Türkiye teknoloji üretiyor

Microsoft’un akademi dünyasına katkısının genç beyinlere yeni fırsat kapılarını açtığını belirten Dr. Taşıran’a göre “Türkiye teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke”. Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Serdar Taşıran’la çalışan doktora öğrencilerinden Tayfun Elmas’ın bir çalışması bu iddiayı doğrulayacak nitelikte görünüyor. Tayfun Elmas’ın geliştirdiği ve Microsoft yaz stajı sırasında olgunlaştırdığı bir algoritma ve yazılım aracı için patent başvurusu yapılmış. Bu algoritma Amerika’da şu anda birkaç şirkette kullanılıyor, birkaç üniversitenin de ders programına girdi. Dr. Serdar Taşıran, bu konuda şöyle konuştu:

“Türkiye’deki iyi araştırma üniversitelerinde bu tür örneklerin sayısı giderek artıyor. Benim gözlediğim kadarıyla iyi üniversitelerimizdeki hocalar ve öğrenciler araştırma konusunda heyecanlı ve aktifler. Ancak yurtdışındaki rakiplerimizle başa çıkabilmemiz için araştırma ve yenilikçiliğin bir meslek olarak oturması ve yaygınlaşması gerek. Microsoft’un desteklediği projemiz Amerika’da onlarca firmanın ilgi odağı olan bir araştırma alanı. Bilim, teknoloji ve ekonomideki bu hızlı değişim ve ilerlemenin yerini durağanlığa bırakmaması için eskiden daha hızlı bilgisayarların bize sunmuş olduğunu verimlilik artışını artık daha çok işlemcili bilgisayarlarla elde etmemiz ve yazılım güvenilirliğini sağlamamız gerekiyor. Şirketler ABD üniversitelerine bu konuda çözüm üretmeleri için on milyonlarca dolar destek veriyor. Ödül alan projemiz bu çok güncel ve kritik sorunun çözümünde önemli bir adım olacak. Microsoft gibi kurumların desteğiyle Türk akademisyenlerinin başarılı çözümlerini tüm dünyaya tanıtabilecekleri kanısındayım".

Kaynak:HaberTurk

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..