Türkiye'deki Üniversiteler 2012

ÖSYM 2010-2011 akademik yılı verilerine göre, Türkiye'deki üniversitelerde Açıköğretim dahil toplam 3 milyon 780 bin 916 öğrenci öğrenim görüyor. Bu öğrencilerin 1 milyon 718 bin 598'i kız, 2 milyon 623 bin 318'i erkek.
Üniversitelerde lisans bölümlerinde (Açıköğretim dahil) 2 milyon 226 bin 530, ön lisans bölümlerinde 883 bin 768, lisansüstü alanda 168 bin 628 öğrenci okuyor.
Türkiye'deki üniversitelerde 111 bin 495 öğretim elemanı hizmet veriyor. Öğretim elemanlarının 45 bin 599'u kadın, 65 bin 896'sı erkek. Öğretim elemanlarının 15 bin 529'u profesör, 8 bin 486'sı doçent, 21 bin 717'si yardımcı doçent, 17 bin 520'si öğretim görevlisi, 8 bin 190'ı okutman, 3 bin 257'si uzman, 36 bin 669'u araştırma görevlisi, 23'ü çevirici, 104'ü eğitim öğretim planlamacısı olarak görev yapıyor.

Türkiye'de son yıllarda açılan üniversitelerle birlikte üniversite sayısı 166'yı bulurken, Türkiye'de en fazla yükseköğretim kurumu 42 üniversite ve 5 vakıf meslek yüksekokulu ile İstanbul'da eğitim veriyor.
Kuruluşu İstanbul'un fethine kadar uzanan İstanbul Üniversitesi, bu yıl 558. kuruluş yıldönümünü kutluyor.
YÖK ve ÖSYM kaynaklarından derlenen bilgilere göre, Türkiye'de 62'si vakıf, 104'ü devlet olmak üzere 166 üniversite faaliyet gösteriyor. Ayrıca bir üniversiteden bağımsız olarak kurulmuş 7 vakıf yüksekokulu da eğitim-öğretim yapıyor. Hemen tüm illerde devlet üniversitesi mevcutken, vakıf üniversiteleri genellikle büyük şehirlerde kuruluyor.
Türkiye'de en çok üniversitenin bulunduğu şehir, 42 üniversite ile İstanbul. İstanbul'da 9 devlet üniversitesinin yanı sıra 33 vakıf üniversitesi faaliyet gösteriyor. Vakıf üniversitelerinin yarısından fazlasının İstanbul'da kurulduğu dikkati çekiyor.
İstanbul, en fazla üniversitelere sahip olmasının yanı sıra en eski ve en yeni üniversitelerin birarada bulunmasıyla da diğer illerden farklılık gösteriyor. Kuruluşu 1453'e dayanan İstanbul Üniversitesi, Türkiye'deki en eski üniversite olarak biliniyor.
İstanbul Teknik Üniversitesi'nin kuruluşu 1773, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin kuruluşu 1882, Marmara Üniversitesi'nin kuruluşu 1883, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin kuruluşu ise 1911'e dayanıyor.
Bugün 42 üniversite, 5 vakıf meslek yüksekokulu ile dev bir üniversiteler şehri olan İstanbul'daki üniversiteler şunlar:
Devlet üniversiteleri: Boğaziçi, Galatasaray, İstanbul, İstanbul Teknik, Marmara, Mimar Sinan Güzel Sanatlar, Yıldız Teknik, Türk-Alman, İstanbul Medeniyet.
Vakıf üniversiteleri: Acıbadem, Bahçeşehir, Beykent, Bezm-i Alem, Doğuş, Fatih Sultan Mehmet, Fatih, Gedik, Haliç, Işık, İstanbul 29 Mayıs, İstanbul Arel, İstanbul Aydın, İstanbul Bilgi, İstanbul Bilim, İstanbul Gelişim, İstanbul Kemerburgaz, İstanbul Kültür, İstanbul Medipol, İstanbul Sabahattin Zaim, İstanbul Şehir, İstanbul Ticaret, Kadir Has, Koç, Maltepe, Okan, Özyeğin, Piri Reis, Sabancı, Süleyman Şah, Üsküdar, Yeditepe, Yeni Yüzyıl.
Vakıf meslek yüksekokulları: Avrupa Meslek Yüksekokulu, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu, Nişantaşı Meslek Yüksekokulu ve Plato Meslek Yüksekokulu.
Vakıf meslek yüksekokullarından Kapadokya Meslek Yüksekokulu Nevşehir'de, Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu da Bursa'da faaliyet gösteriyor.
Ankara'da Türkiye'nin ilk vakıf üniversitesi olan İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 1984'de kuruldu.
Başkent'te, Ankara, Gazi, Hacettepe, Ortadoğu Teknik ve Yıldırım Beyazıt devlet üniversitelerinin yanı sıra, vakıf üniversiteleri olan İhsan Doğramacı Bilkent, Başkent, Çankaya, Atılım, Altın Koza, TED, TOBB Ekonomi ve Teknoloji, Turgut Özal, Türk Hava Kurumu ve Ufuk üniversiteleri bulunuyor.
İzmir'de de Dokuz Eylül, Ege, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzmir Katip Çelebi ile vakıf üniversiteleri olan Gediz, İzmir Ekonomi, İzmir, Şifa ve Yaşar üniversiteleri mevcut.

Türkiye'deki üniversiteler, bulundukları illere göre şöyle:
Devlet üniversiteleri: Abant İzzet Baysal (Bolu), Adıyaman (Adıyaman), Adnan Menderes (Aydın), Afyon Kocatepe (Afyon), Ağrı İbrahim Çeçen (Ağrı), Ahi Evran (Kırşehir), Akdeniz (Antalya), Aksaray (Aksaray), Amasya (Amasya), Anadolu (Eskişehir), Ankara (Ankara), Ardahan (Arhadan), Artvin Çoruh (Artvin), Atatürk (Erzurum), Balıkesir (Balıkesir), Bartın (Bartın), Batman (Batman), Bayburt (Bayburt), Bilecik (Bilecik), Bingöl (Bingöl), Bitlis Eren (Bitlis), Boğaziçi (İstanbul), Bozok (Yozgat), Celal Bayar (Manisa), Cumhuriyet (Sivas), Çanakkale On Sekiz Mart (Çanakkale), Çankırı Karatekin (Çankırı), Çukurova (Adana), Dicle (Diyarbakır), Dokuz Eylül (İzmir), Dumlupınar (Kütahya), Düzce (Düzce), Ege (İzmir), Erciyes (Kayseri), Erzincan (Erzincan), Eskişehir Osmangazi (Eskişehir), Fırat (Elazığ), Galatasaray (İstanbul), Gazi (Ankara), Gaziantep (Gaziantep), Gaziosmanpaşa (Tokat), Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (Kocaeli), Giresun (Giresun), Gümüşhane (Gümüşhane), Hacettepe (Ankara), Hakkari (Hakkari), Harran (Şanlıurfa), Hitit (Çorum), Iğdır (Iğdır), İnönü (Malatya), İstanbul (İstanbul), İstanbul Teknik (İstanbul), İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İzmir), Kafkas (Kars), Kahramanmaraş Sütçü İmam (Kahramanmaraş), Karabük (Karabük), Karadeniz Teknik (Trabzon), Karamanoğlu Mehmet Bey (Karaman), Kastamonu (Kastamonu), Kilis 7 Aralık (Kilis), Kırıkkale (Kırıkkale), Kırklareli (Kırklareli), Kocaeli (Kocaeli), Mardin Artuklu (Mardin), Marmara (İstanbul), Mehmet Akif Ersoy (Burdur), Mersin (Mersin), Mimar Sinan Güzel Sanatlar (İstanbul), Muğla (Muğla), Muş Alparslan (Muş), Mustafa Kemal (Antakya-Hatay), Namık Kemal (Tekirdağ), Nevşehir (Nevşehir), Niğde (Niğde), Ondokuz Mayıs (Samsun), Ortadoğu Teknik (Ankara), Ordu (Ordu), Osmaniye Korkut Ata (Osmaniye), Pamukkale (Denizli), Rize (Rize), Sakarya (Sakarya), Selçuk (Konya), Siirt (Siirt), Sinop (Sinop), Şırnak (Şırnak), Süleyman Demirel (Isparta), Trakya (Edirne), Tunceli (Tunceli), Uludağ (Bursa), Uşak (Uşak), Yalova (Yalova), Yıldız Teknik (İstanbul), Yüzüncü Yıl (Van), Zonguldak Karaelmas (Zonguldak), Adana Bilim ve Teknoloji (Adana), Türk-Alman (İstanbul), Yıldırım Beyazıt (Ankara), Konya (Konya), İzmir Katip Çelebi (İzmir), Kayseri Abdullah Gül (Kayseri), İstanbul Medeniyet (İstanbul), Erzurum Teknik (Erzurum), Bursa Teknik (Bursa).
Vakıf üniversiteleri: Acıbadem (İstanbul), Ankara Bilge (Ankara), Alanya Hamdullah Emin Paşa (Antalya), Altın Koza (Ankara), Atılım (Ankara), Avrasya (Trabzon), Bahçeşehir (İstanbul), Başkent (Ankara), Beykent (İstanbul), Bezm-i Alem (İstanbul), Bursa Orhangazi (Bursa), Canik Başarı (Samsun), Çağ (Mersin-Tarsus), Çankaya (Ankara), Doğuş (İstanbul), Fatih Sultan Mehmet (İstanbul), Fatih (İstanbul), Gazikent (Gaziantep), Gedik (İstanbul), Gediz (İzmir), Haliç (İstanbul), Işık (İstanbul), İhsan Doğramacı Bilkent (Ankara), İstanbul 29 Mayıs (İstanbul), İstanbul Arel (İstanbul), İstanbul Aydın (İstanbul), İstanbul Bilgi (İstanbul), İstanbul Bilim (İstanbul), İstanbul Gelişim (İstanbul), İstanbul Kemerburgaz (İstanbul), İstanbul Kültür (İstanbul), İstanbul Medipol (İstanbul), İstanbul Sabahattin Zaim (İstanbul), İstanbul Şehir (İstanbul), İstanbul Ticaret (İstanbul), İzmir Ekonomi (İzmir), İzmir (İzmir), Kadir Has (İstanbul), Koç (İstanbul), KTO Karatay (Konya), Maltepe (İstanbul), Melikşah (Kayseri), Mevlana (Konya), Nuh Naci Yazgan (Kayseri), Okan (İstanbul), Özyeğin (İstanbul), Piri Reis (İstanbul), Sabancı (İstanbul), Süleyman Şah (İstanbul), Şifa (İzmir), TED (Ankara) TOBB Ekonomi ve Teknoloji (Ankara), Toros (Mersin), Turgut Özal (Ankara), Türk Hava Kurumu (Ankara), Ufuk (Ankara), Uluslararası Antalya (Antalya), Üsküdar (İstanbul), Yaşar (İzmir), Yeditepe (İstanbul), Yeni Yüzyıl (İstanbul), Zirve (Gaziantep).

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..