AIESEC Türkiye Yurtdışı Stajları

AIESEC Türkiye “Yurtdışı Stajları” için sınav programını açıkladı. Programa göre, “Yurtdışında Kurumsal Staj” için sınav, 17 Mart 2013 Pazar; “Yurtdışında Proje Stajı” için sınav, 24 Mart 2013 Pazar saat 11.00’da AIESEC şubelerinin bulunduğu illerde ve KKTC’de yapılacak.
Sınav için başvurular, AIESEC’in üniversitelerde açtığı standlardan veya internship.aiesec.org.tr adresinden yapılabiliyor.


 AIESEC’in yurtdışı kurumsal stajlar kapsamında öğrenciler veya yeni mezunlar, yurtdışında bir firmada 6 hafta ile 1.5 yıl arasında staj yapabiliyor. AIESEC ayrıca, toplumsal gelişim programları çerçevesinde uluslararası sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak çalışma imkânı da sunuyor. AIESEC her yıl Ekim ve Mart aylarında, yurtdışına gitmek isteyen gençler için İngilizce sınavı gerçekleştiriyor.

AIESEC Türkiye Uluslararası Stajlar Koordinatörü Candeniz Önkol, yaptığı değerlendirmede; “Gençler artık mezun olmadan önce yetkinliklerini geliştirebilecekleri alanlara yöneliyor. Dünyanın 113 ülkesinde, 1954 yılından bu yana da Türkiye’de faaliyet gösteren AIESEC; yıllardır gençlerin dünya vatandaşı olma yolundaki gelişimlerine katkıda bulunuyor. Gençler hem yabancı dillerini geliştirip, kendi alanlarında uzman kişilerle çalışıyor; hem de bu uluslararası iş tecrübesine CV’lerinde yer vererek diğer adaylar arasında bir adım öne geçiyorlar. Ayrıca gençlere, birçok ülkeden arkadaş edinerek farklı kültürleri öğrenme ve sosyal sorumluluk bilinci kazanma fırsatı da sunuyoruz.” dedi.

Staj Yeri Ararken..

Staj yapmak kimilerine göre bir angarya kimilerine göre ise olmazsa olmaz bir konu.Sizin bakış açınız ne olursa olsun stajın kişilere olumlu veya olumsuz pek çok şey öğrettiği bir gerçek.
Bu nedenle staj yeri seçimi ve göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası aslında.Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarakta bir stajere bakışı vardır.Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajerlerle veya çalışanlardan stajyer politakaları hakkında bilgi almaya çalışın.
Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası okulda öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir.
Bazı şeyleri öğrenci iken görmek iş hayatına atılırken kafanızda oluşabilecek bazı belirsizlikleride kolaylıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Staj yeri bulmak için yaz dönemini beklemek yanlış bir yaklaşım olur.En iyi tarih Ocak-Şubat-Mart dönemidir.
Bu konuda genellikle en büyük kaynak öğrenci işleri ve firmaların insankaynaklarıdır.

Bu sitede staj duyuruları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Güncel duyurularla ilgili zaman zamansitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

İyi bir kariyer başlangıcı yapmanız dileğiyle..